Kaip auginti tylius vaikus pasaulyje, kuris jų negirdi?

„Pradžia – svarbiausia bet kokio darbo dalis, 

ypač auginant jaunus ir gležnus,

nes tuo metu formuojasi charakteris

ir protas yra imlesnis…“

-Platonas-

Pasaulis pilnas iškilių asmenybių, konkuruojančių tarpusavyje. Daugelis siekia būti įmonių vadovais, lyderiauti. Tačiau visatoje vyrauja pusiausvyra: mūsų tarpe yra ekstravertų ir intravertų. Daug dėmesio skiriama ekstravertams, žavimasi jais. Dažnai ekstravertai apdovanojami gausybe pagyrų. O gal vertėtų atkreipti dėmesį į intravertus vaikus, kurių talentai per dažnai nuslopinami tiek namuose, tiek mokykloje, tiek žaidimų aikštelėje? Jeigu šeimoje auga intravertas vaikas, kuris yra jautrus, akylas, rekomenduotina įsigilinti į situaciją. Dažnai tėvai siekia, kad jų vaikas pasitikėtų savimi, nenori, kad augtų drovus. Tėvai imasi iniciatyvos ir nori supažindinti vaiką su visomis gyvenimo galimybėmis, kurios gali būti malonios: jūros bangomis, laipiojimu po medžius, nauju maistu, giminaičių, draugų susibūrimais, futbolu, įvairiais drabužiais ir daugeliu kitų veiklų. Tačiau intravertas vaikas gali manyti, kad iš visų tų idėjų nėra nieko gero. Tuo atveju tėvų pagarba vaiko nuomonei ir kartu pasidalinimas savo požiūriu į situaciją, aptarimas, ko reikia saugotis, kuo ji maloni, palyginant situaciją su panašiais vaikui jau žinomais dalykais, yra vaikui labai svarbi. Tėvai turi būti kantrūs ir neskubinti, kol vaikas nėra visiškai pasirengęs. Geriausia pagalba, kokią galima suteikti intravertui vaikui, yra kartu su juo įveikti jo reakciją į naujumą. Intravertai reaguoja ne tik į naujus žmones, bet ir į naujas vietas, naujus įvykius. Nesuklyskite vaiko atsargumą naujose situacijose laikydami nesugebėjimu bendrauti su kitais žmonėmis. Vaikas „atšoka“ nuo naujumo ir per didelio stimuliavimo, o ne nuo ryšio su žmonėmis.

Svarbu vaiką su naujomis situacijomis ir žmonėmis supažindinti pamažu; pagarbiai paisyti jo ribų, net kai jos atrodo itin griežtos. Taip išugdomi labiau savimi pasitikintys vaikai, nei juos per smarkiai saugojant, nei per daug stumiant už jų ribų. Parodymas vaikui, kad jo jausmai normalūs ir natūralūs, bet sykiu ir tai, kad bijoti nėra ko, yra labai svarbus. Būtina prisiderinti prie vaiko tempo. Jeigu vaikas mažas, jei tai reikalinga, iš pradžių rekomenduotina supažindinti  jį su  kitu mažyliu. Buvimas kur nors netoliese suteiks vaikui saugumo. Jei vaikas dar tikrai mažas, pravers ir švelnus palaikančios rankos uždėjimas ant nugaros. Kai vaikas išdrįsta viešai surizikuoti, parodymas, kad jo pastangomis žavimasi, suteiks jam pasitikėjimo.

Tas pats tinka ir kalbant apie naujas situacijas. Įsivaizduokite vaiką, kuris labiau nei kiti jo bendraamžiai bijo jūros. Atsakingi tėvai pripažįsta, kad jo baimė natūrali ir net išmintinga, nes jūra iš tiesų gali būti pavojinga. Jie neleis vaikui visą vasarą praleisti per saugiai, bet ir nemes jo į vandenį, tikėdamiesi, kad jis išmoks plaukti. Jie parodys, kad supranta vaiko nerimą, kartu ragindami jį žengti mažus žingsnelius. Gal kelias dienas jie pažais ant smėlio, žiūrėdami, kaip per saugų atstumą dūžta bangos. Gal kitą dieną prisiartins prie vandens krašto, gal tėvas, pasisodinęs vaiką ant pečių, įbris į vandenį. Paskui palauks ramesnio oro, kai vaikas išdrįs įmerkti vieną kojos pirštą, paskui visą pėdą, tada įbristi iki kelių. Skubėti neverta, kiekvienas žingsnis yra didžiulis šuolis vaiko pasaulyje. Kai pagaliau šis išmoks plaukti kaip žuvis, bus įvykęs lemiamas ne tik jo santykio su vandeniu, bet ir su baime persilaužimas.

Pamažu vaikas išvys, kad verta prasimušti pro nepatogumo sieną ir pasistengti žengti ten, kur smagu. Jis pats išmoks, kaip ją pramušti.

Nuosekliai paguodžiančiais ir palaikančiais būdais pagalba mažiems vaikams reguliuoti savo emocijas ir elgesį daro stebuklus: laikui bėgant išvysite, kaip jūsų dukra ar sūnus nebyliai save padrąsins. Ji ar jis pats išmoks reguliuoti savo baimes ir atsargumą. Išmokykite vaiką paprasčiausių socialinių įgūdžių, kurie padės jam ištverti nemalonias situacijas.

Iš mitų ir pasakų žinome, jog šiame pasaulyje esama visokių galių. Vienam vaikui suteiktas šviesos kardas, kitam – išminčiaus kepurė. Svarbiausia nesistengti įgyti visų įmanomų galių, bet sėkmingai panaudoti tas, kurios suteiktos jums. Intravertams įduoti raktai į slaptuosius ypatingų turtų sodus. Jei turite tokį raktą, tarsi Alisa galite drąsiai leistis žemyn Triušio ola. Juk kelionė į stebuklų šalį yra nepaprastas nuotykis, suteikiantis žavesio ir spindesio jūsų gyvenimui.

Beatričė Bernotienė

2017.11.26